Leczenie zębów dzieci w okresie niemowlęcym i poniemowlęcym

Równe zęby to nie tylko kwestia estetyki, niemniej jednak głównie zdrowia.
Już od urodzenia powinno się zapobiegać wadom zgryzu u dzieci aby uniknąć dodatkowego leczenia zębów w przyszłości,
Oto porady dla rodziców, co robić, żeby dziecko miało zęby równe i ładne.

Dzieci w bardzo wielu przypadkach trafiają do ortodonty z przyczyny ,brzydkich zębów”. Wygląd stanowi więc kluczową motywację do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego, ponieważ ładne i równe zęby świadczą o zdrowiu i zadbaniu dziecka, dodają mu urody, a wręcz pewności siebie. Żaden rodzic nie chce, żeby jego dziecko miało kompleksy z powodu krzywych zębów.

W ciagu kilku lat w stomatologii wiele się zmieniło. Doceniono olbrzymią rolę profilaktyki, czyli wczesnego zapobiegania schorzeniom narządu żucia. Wielu pedodontów i ortodontów uważa, że można by uniknąć długiego i kosztownego leczenia młodych ludzi, gdyby postępowanie profilaktyczne było prowadzone już od urodzenia dziecka.

W tym okresie czasu jedną z przyczyn nieprawidłowego rozwoju szczęk jest pozycja dziecka w czasie snu i karmienia. W czasie snu główkę niemowlęcia powinno się układać na małym podwyższeniu, a nie – jak się błędnie utarło – zupełnie w poziomie; taka pozycja wytwarza skłonność do wady zgryzu, zwanej tyłozgryzem. W przypadkach odwrotnych, na skutek zbyt wysokiego układania główki niemowlęcia, spostrzega się skłonność do wysuwania żuchwy i wady zgryzu, zwanej przodozgryzem.

Bardzo ważna jest także prawidłowa pozycja dziecka w trakcie karmienia – tułów i główka powinny być uniesione. Karmiąca matka powinna trzymać się prosto i nie uciskać piersią twarzy dziecka. Przy karmieniu butelką trzeba zwrócić uwagę na kształt smoczka – powinien być zbliżony do kształtu piersi. Trzeba również pamiętać o szkodliwości ciągłego trzymania w ustach i ssania pustych smoczków albo palca; taki długo trwający nawyk powoduje różnorodne zaburzenia w rozwoju narządu żucia – od zaburzeń mięśni otaczających usta po ciężką wadę zgryzu, zwaną zgryzem otwartym.

W Klinice Stomatologicznej AnAm dzieci objęte są priorytetową opieką, bez ograniczeń wiekowych i zdrowotnych. Specjaliści stomatologii dziecięcej (pedodonci) są w zdecydowanej większości pracownikami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (dawniej Akademii Medycznej) i posiadają wieloletnie wiedzę praktyczną w leczeniu dzieci w różnym wieku. Zapraszamy serdecznie na pierwszą wizytę ze swoim dzieckiem, abyśmy mogli pozyskać zaufanie młodego pacjenta, poznać jego nawyki higieniczne, żywieniowe, , a dodatkowo ewentualne problemy zdrowotne.